אילן בחנא בסיפור מרתון מזווית אחרת
סיפור של מרתון ללא שרירים תפוסים וללא סיפורי גבורה - סיפור של מרתון שכולו רגש ונוסטלגיה.
מערכת זינוק 19/03/2017

מאת: אילן בחנא

 
שלושה שבועות אחרי מרתון תל אביב התייצבנו על קו הזינוק של מרתון ירושלים. עבורי התרגשות גדולה לרוץ בעיר הולדתי שכ"כ הרבה היסטוריה, אישית ולאומית שזורה בה.
 
עם הזינוק נכנסנו לאוניברסיטה העיברית (קמפוס גבעת רם), מקום שעבורי מלא היסטוריה ונוסטלגיה. אבי עבד שם עשרות שנים והיה סמנכ"ל הכספים של האוניברסיטה וכילד ביליתי שעות במקום - תמונתו צפה ועלתה לנגד עיני, עברנו ליד האיצטדיון שם כל קיץ ביליתי בקייטנת האוניברסיטה שהיתה "ה"קייטנה עבור ילד מלא אנרגיה כמוני. חלפנו ליד בית בלגיה בו חגגתי את בר המצווה שלי, וכעבור מאה מטרים מכללת אורט שם למדתי בתיכון עד כיתה י'. 
 
המסלול עבר דרך קירית הממשלה וירד דרך גן סאקר בסמוך לרחביה שם גרתי אחרי שחזרתי מדרום אמריקה עם שתי שותפות נהדרות (אפי ושרון אוהב אתכן), חלפנו על פני מנזר המצלבה אילו הייתי הולך כילד לטייל עם סבי - והתמלאתי געגוע לאיש המדהים שהיה. המסלול התפתל ועלה דרך רחוב הפלמ"ח אל עבר בית הנשיא, מולו ניצב בית הכנסת של הרב ניסים בו עליתי לתורה בבר מצווה כשלצידי אבי ז"ל וסבי ז"ל, ירדנו לכיוון גן הפעמון ועלינו לכיוון בית הכנסת הגדול ומשם חלפנו על פני מוסד וותיק בו ביליתי שעות רבות - פינתי - החומוס ב"ה" הידיעה.כמעט חמקתי מהריצה והתיישבתי לאכול חומוס גרגירים וביצה - "מנה יפה"!! אחחחח הנוסטלגיה בעיצומה.
 
רחוב יפו שהפך מדהים, כיכר ציון בה נזכרנו בהפגנות הימין בהן עמד ראש ממשלתנו (היום אז ראש אופוזיציה) מול המון מוסת הקורא למות רבין.
 
המשכנו וחלפנו על פני בניין העירייה החדש והישן ונזכרתי שגם בו אבי עבד והרגשתי איך הוא מלווה אותי כל הריצה, והנה נגלית העיר העתיקה ואנו יורדים לכיוון שער שכם, שם בנערותנו היינו מסיימים בילוי של יום שישי בסחלב חם ובקיץ באבטיח קר. היום לצערי המקום זירת פיגועים. 
 
ממשיכים לכיוון הר הצופים, חולפים על פני בית מנדלבוים,, שהיה נקודה אסטרטגית אל מול הליגיון הירדני עד למלחמת ששת הימים, חולפים על פני גבעת התחמושת, אתר מורשת של גבורה אין סופית, חולפים עלפני המטה הארצי (בדיחות על שוטרים רצות חופשי) ופונים לכיוון הר הצופים.

חולף עלפני בית החולים בו אושפזתי אחרי תאונת אקדח מצערת ומגיעים לאוניברסיטה בה ביליתי שנה - לא כסטודנט - אלא כאחראי מאבטחים בעבודה ראשונה אחרי הצבא. מקיפים את הקמפוס ומגיעים לנקודה עם הנוף היפה בעולם - אל מול מדבר יהודה ואני נזכר איך הייתי מסיים משרת לילה בעבודה אל מול פלא הזריחה מהרי מואב. זיכרון נוסף של סקס ברכב עולה וחיוך נסוך על פני....

יורדים מהר הצופים וגולשים לעבר העיר העתיקה, נכנסים דרך שער יפו ורצים בינות החומות, היסטוריה של 3000 שנה ואני רץ בתוכה. יוצאים משער ציון ואני נזכר איך כמ"מ צעיר איבטחתי עם המחלקה שלי את טקס יום הזיכרון בכותל.
 
גולשים לגיא בן הינום (אוי השמות בירושלים...), סינימטק מקום בו בילינו שעות בתקופת התיכון, בריכת הסולטן בה ראיתי בכיתה י"א את אחת ההופעות הטובות בעולם - להקת דיירסרייט, התרגשות גדולה (חצי שעה אח"כ המושלים בסווינג אצלי באוזניה), מתחם התחנה, גן סאקר, עמק רפאים והנה זיכרון נוסף על אבי - כשהפך עצמאי בערוב ימיו פתח שם משרד.
 
שכונת תלפיות ומשם ארמון הנציב ועולה הזיכרון של מורשת קרב שעברתי כלוחם חטיבת ירושלים על ידי לנגוצקי שהיה מ"פ הסיירת הירושלמית במלחמת ששת הימים.. גאווה גדולה על היותי חלק ממורשת של חטיבה מפוארת שחתומה על שחרור עיר הבירה במלחמת ששת הימים.
  
משם גולשים לשכונת קטמון הישנה, חולף ליד רח כ"ט בנובמבר בו שכן בי"ס התיכון השני שלי שם סיימתי תיכון ןפרץ נוסטלגיה מציף אותי ונותן לי כוח להתמודד עם העלייה הנוראית של כובשי קטמון. והנה כבר חלפו להם 38 ק"מ ונשארו עוד 4 בלבד, רצים עם חיוך ויורדים לכיוון כביש הרצוד וריח הסיום עולה באפי. מגבירים קצב וניכנסים לגן סאקר אל שער הסיום. 
התרגשות גדולה מהחוויה המדהימה שעברתי. 
 
זה היה המרתון האיטי ביותר שלי אבל המשמעותי - מרתון בו עליתי וירדתי את ירושלים תרתי משמע. חלפתי על פני אתרים שהיו אבן דרך בחיי ועבורי זו היתה זכות גדולה.

לסיכום - מרתון קשוח, ריצה מהנה, חברים טובים - אושר גדול.
 
אלופי ישראל ב-15 ק"מ
סלפטר ואמרה אלופי ישראל ב-15 ק"מ
לקראת אליפות 15 ק"מ
עומק נשי באליפות ישראל ב-15 ק"מ
סיום לאליפות מוצלחת
סיכום הופעותיהן של צ'מטאי לונה סלפטר ואדווה כהן בגמר ב-5000 מ' וב-3000 מ' מכשולים בהתאמה
שני שיאים נשברו
שיא ישראלי ב-5000 נשים והשוואת שיא ב-400 גברים מתחת ל-23
צ'מטאי אתלטית החודש
לונה צ'מטאי סלפטר נבחרה לאתלטית החודש באירופה
בלתי נתפסת
שלל שיאים וקריטריונים באליפות ישראל בריצת 10,000 מ'
עומק איכותי
קרבות אדירים צפויים על המסלול באליפות ישראל ב-10,000 מ'
לא על המסכמת לבדה
מעכשיו תתייחסו אחרת לריצה המסכמת שלפני המרתון
שלא יגמר לעולם
אדווה כהן (לידר ירושלים) לא מפסיקה לשבור שיאים לאומיים
וביחד נהפוך לשבט
מדורת השבט - סופ"ש מדברי של כושר ובריאות באווירת בוטיק
מקום חמישי לישראלים
מקום 5 לצ'מטאי סלפטר ולאבוהאיי באליפות אירופה במרוצי שדה
הקצב ה"רגעי"
בואו נפסיק עם ההרגל הזה
רוכבים רצים ותורמים
מסע לעתיד מתוק 2017
מרתון התנך שהיה
מורשת, ספורט ואנשים טובים שהולכים (ורצים) יחד
מיננקו בגמר המשולשת
חנה מיננקו בגמר המשולשת באליפות העולם
השבט אמר את דברו
סוגרים את הקיץ בסופ"ש אקטיבי ב"מדורת השבט"
האליפות חוזרת לטבריה
מרתון ווינר טבריה 2018 – אליפות ישראל
תואר שני
אדווה כהן אלופת ישראל לנשים ב-5000 מ'‎
שיא ישראלי ב25
צ'מטאי קורלימה שברה את השיא הישראלי ב-25 ק"מ
שיא חדש ב10000
צ'מטאי קורלימה שברה את השיא הישראלי ב-10,000 מ'