מסע לעתיד מתוק 2017

20/10/2017

מהי סוכרת נעורים (סוג 1)?
סוכרת נעורים (סוג 1) היא מחלה כרונית, המחייבת את החולים בה להתמודדות תמידית ואינטנסיבית, מדי יום ביומו, מרגע שהם מאובחנים במחלה ולמשך כל חייהם. סוכרת מסוג 1 מתפרצת כאשר המערכת החיסונית של הגוף תוקפת מסיבה לא ברורה את תאי הביטא בלבלב, האחראים על ייצור ההורמון אינסולין. ללא פעולתו של הורמון זה,  הסוכר אינו נספג בתאים אלא נותר בזרם הדם, ללא כל ויסות. לאור זאת, חיי הסוכרתיים תלויים בהזרקת אינסולין סינטטי מספר פעמים ביום ובדקירות רבות לבדיקת רמת הסוכר בדם ובהקפדה יתרה על איזון תזונתי.

החשיבות בשמירה על איזון ערכי הסוכר הינה קריטית. חוסר באיזון חושף את הסוכרתי בטווח הקצר לסיכון מוגבר לעלייה ולירידה קיצונית ומסוכנת ברמות הסוכר (היפרגליקמיה והיפוגליקמיה) שבהעדר טיפול הינם מסכני חיים, ובטווח הארוך סוכרתי שאינו מאוזן יפתח סיבוכים רפואיים נוספים אשר עלולים לסכן את חייו של ולהחמיר את מצבו עד לכדי עיוורון, פגיעה בכלי דם, כשל כלייתי, קטיעת גפיים ואף לגרום לשבץ מוחי.

סוכרת סוג 1 היא מחלה לא צפויה, ומסוכנת ונכון להיום, היא חשוכת מרפא. המחלה פוגעת בכל רבדי האוכלוסייה, ללא אבחנה סוציואקונומית או מגזרית. במדינת ישראל חייה כיום קהילה של כ- 50,000 חולי סוכרת סוג 1, מתוכם כ- 5,000 ילדים מתחת לגיל 18.

אודות האגודה
בישראל חיה כיום קהילה של כ- 50,000 סוכרתיים מסוג 1, מתוכם 5000 ילדים עד גיל 18. האגודה לסוכרת נעורים (סוג 1) בישראל מהווה את קולה של קהילה זו בישראל, פועלת במגוון מישורים ומובילה מהלכים לשיפור חייהם של ציבור הסוכרתיים בישראל. האגודה הוקמה בשנת 1983 על ידי הורים לילדים חולים בסוכרת נעורים, והינה שלוחה של ארגון ה- JDRF העולמי– קרן המחקר המרכזית הפועלת כיום למימון וקידום מחקרים פורצי דרך בתחום הטיפול ומציאת המרפא לסוכרת סוג 1.
אתר האגודה: http://www.jdrf.org.il

מטרות האגודה
- קידום ותמיכה במחקרים פורצי דרך למציאת מרפא לסוכרת סוג 1 ולשיפור איכות החיים של החולים.
- הבטחת יכולתה של קהילת הסוכרתיים לנהל שגרת חיים תקינה בכל תחומי החיים,
  תוך שמירה על איזון ומניעת סיבוכים, וקידום מענים מול כל הגופים הרלוונטיים.
- הנגשת טיפולים וטכנולוגיות מתקדמות לקהילת הסוכרתיים, והכללתם בסל התרופות.
- פעילויות תמיכה, ליווי, מידע, ייעוץ וחינוך עבור סוכרתיים מסוג 1 ובני משפחותיהם.
- העלאת המודעות הציבורית לסוכרת מסוג 1.
-  עידוד ופיתוח קהילה פעילה, יוזמת ותומכת.